Pro cestu do Zakopaného budu brát jako výchozí bod město Ostravu. Prozkoumal jsem všechny možné i nemožné varianty, jak se dostat do města Zakopané a jeho okolí. Musím konstatovat, že naprosto nejpohodlnější a časově nejméně náročné je využití auta. Rozumné autobusové ani vlakové spojení jsem bohužel nenašel. Autobusové i vlakové spojení je časově náročné a nikdo z nás nechce cestovat takový „kousek“ 6-8 hodin.

Vlakem? Autobusem? Autem?

 

Vlakem do Zakopaného

Již jsem zmiňoval, že rozumné spojení vlakem se mi nepodařilo najít. Vyhledávané spoje mi nabízí cestu přes Katovice a Krakov do Zakopaného. Časová náročnost je průměrně 8 – 9 hodin. Tyto spoje se dají doporučit snad jen někomu, komu nebude vadit trávit celou noc ve vlaku. Nejschůdnější varianta je vyjet nočním spojem z Ostravy ve 2 hodiny ráno a s přestupem v Krakově dorazit v 10:32 do Zakopaného. 🙂 Jak jsem již zmiňoval, doprava vlakem do Zakopaného je pouze pro milovníky železnice.  😀

Autobusem do Zakopaného

Při hledání autobusového spojení se mi jako jediná rozumnější varianta zdá využít přepravní společnosti FlixBus. Z ostravského hlavního nádraží vyjíždí v 7:45 spoj směr Krakov. V Krakově je nutný přestup a za 6 hodin a 35 minut jste v Zakopaném. Mnohonásobně lepší spojení než vlakem. V opačném směru existují i spoje s kratším přestupem v Krakově a dá se to zvládnout za 5 hodin a 35 minut. Autobusová varianta připadá v úvahu pro ty, kteří spojí návštěvu Zakopaného i s návštěvou města Krakov a naplánují si delší poznávací výlet. 🙂

Autem do Zakopaného

Nejpohodlnější a také nejrychlejší způsob na cestu do Zakopaného. Existuje mnoho variant, zkratek či vychytávek, jak dojet úspěšně do cíle. Já se pokusím zhodnotit výhody a nevýhody třech hlavních tras.

Jakou vybrat cestu do Zakopaného?

 

Trasa 1: Ostrava – Katovice – Krakov – Zakopané

V Ostravě se napojíte na dálnici D1 směr Bohumín a státní hranice s Polskem. Pohodlně dojedete po rychlostní cestě až ke Katovicím. Zde může při průjezdu velmi frekventovanou cestou přes střed města uvíznout v zácpě. Dalším rizikovým místem je mýtná brána. Ano, na trase mezi Katovicemi a Krakovem zaplatíte mýtné. Za projetí placeného úseku zaplatíte 20 zł v jednom směru. Za Krakovem se ztratí rychlostní silnice a zbytek budete dojíždět po okresní cestě s již krásnými výhledy na hory. Nevýhodou této cesty je velká koncentrace aut. Téměř všichni turisté z Polska mířící do Zakopaného využívají tuto trasu. V pátky, neděle a o státních svátcích je velmi pravděpodobné zdržení. Tato trasa je vhodná pro lidi, kteří preferují jízdu po rychlostní komunikaci a nechtějí jet přes hory.

Trasa 2: Ostrava – Frýdek Místek – Bielsko Biala – Żywec – Korbielów – Oravská přehrada – Chocholów – Zakopané

Z Ostravy se pohodlně jede po dálnici a rychlostní cestě kolem Bielsko Biele do Żywce. Zde se opustí rychlostní cesta a začne se stoupat do hor. Po této cestě budeme stoupat do oravských Beskyd. Při dobrém počasí se nám naskytne výhled na dva nejvyšší vrcholy v okolí. Jedním z nich je vrchol Pilsko, kde se rozkládá skvělý lyžařský areál a druhý z vrcholů je sama královna Beskyd – Babí hora (ta je na hranici oravských a żywieckých Beskyd). Cesta malebnou krajinou má jen jednu malou nevýhodu. Tou nevýhodou je dlouhý průjezd řadou obcí a nutnost dodržování rychlosti. Cesta nás dovede až k přehradě Orava. Máme možnost ji objed z obou stran a vždy dojedeme do městečka Chochołów.

Zde najdeme krásné termální koupaliště. (brzy doplníme odkaz na samostatný příspěvek) Již se nacházíme v podhůří Tater a zbývá nám pár kilometrů do centra Zakopaného. Po této cestě je již mnoho turistických míst, ubytování a možností koupit si výborné sýry.

Trasa 3: Ostrava – Frýdek Místek – Oravská Lesná – Oravská přehrada – Chocholów – Zakopané

Tato třetí trasa poměrně hodně kopíruje druhou trasu. Jen se jede v podhůří Malé Fatry. Velké riziko na této trase je, že se zaseknete před městem Čadca. Zde bývá 20-30 minutová kolona. Stále není hotový obchvat a veškerá doprava na Slovensko vede stejnou trasou. Projetím Čadce se dostaneme do údolí, které lemují chráněné krajinné oblasti Kysuce a Horná Orava. Projetím těchto hor dorazíme k Oravské přehradě a postupujeme dále podle možností v trase 2.

Na trasách 2 a 3 potřebujeme mít českou dálniční známku či placené úseky objet po neplacených cestách. Všechny tři trasy jsou podle map časově stejně náročné – 3 hodiny. Trasa přes Krakov je o přibližně 50 km delší. Nikdy ovšem neznáme aktuální dopravu na cestách. Já osobně preferuji trasu číslo 2, vždy jsem plynule a hladce dojel z Ostravy do Zakopaného.

cestu do zakopaného

Výběr cesty do Zakopaného