Informace o TPN – Tatranský národní park

Vysokohorská oblast polských Tater spadá pod ochranu Tatranského národního parku. V kombinaci i s pohořím na slovenské straně hranice celé území hor spadá pod ochranu UNESCO. Tyto organizace mají za účel zachovat a chránit nedotčenou přírodu polských hor. Uchování přirozeného stavu hor a kulturních zvyklostí je velice důležité pro naši i následující generace. První snahy o ochranu přírody probíhaly již v 80. letech 19. století. Po vzoru amerického národního parku Yellowstone vznikl národní park. Následující roky se pracovalo na nynější podobě národního parku. Prvotní informace o TPN (Tatrzański Park Narodowy) jsou z roku 1954. Oficiálně Tatranský národní park vznikl 1.1.1955.

Tatranský národní park - Mořské oko

Tatranský národní park – Mořské oko

Rozloha TPN je 21197 ha, svou rozlohou se řadí mezi jedny z největších národních parků v Polsku. Příroda a vysoké hory jsou zde naprosto jedinečné. Více jak 60% rozlohy parku jsou zarostlé stromy a vysokohorskými kosodřevinami. Zbytek rozlohy parku tvoří skalní monumenty, říčky a jezera s křišťálově čistou vodou. Z této rozlohy spadá 11 500 ha do pásma s přísnou ochranou přírody a životního prostředí.

blank

Polské tatry

V polské části Tater se platí symbolický poplatek za vstup do TNP.  Tatranský národní park aktuálně vybírá 5 zł za dospělou osobu a 2,5 zł za dětské vstupné. Zakoupit lze i zvýhodněné vstupy na týden nebo pro skupiny lidí. Vstupné se dá koupit i online přes aplikaci pro mobily. V této aplikaci se čas od času objevují výhodnější vstupy a akce. Odkaz na aplikace a další informace o online nákupu v polštině zde: Aplikace pro zakoupení vstupu do TPN.

Tímto chceme apelovat na všechny návštěvníky polských Tater. Dodržujte návštěvní řád národního parku. Pohybujte se pouze po vyznačených a povolených cestách a trasách. Neničte svým chováním přírodu, nepoškozujte rostliny či stromy. Odpadky prosím odnášejte z hor nebo použijte k tomu určené koše. Podpořte snahu ochránců, zachovejme nádhernou a čistou přírodu i pro další generace. 🙂