Region Podhale, tohle slovní spojení uslyšíte a budete číst při návštěvě polských Tater na každém druhém kroku. Region Podhale nebo samostatně Podhale se používá pro označení oblasti na jihu Polska. Podhale nebo česky Podhalí je ohraničené na jihu Národním Tatranským parkem a na severu je jeho hranicí Gorczanské pohoří. Na západní straně ho lemuje Orava a na východě polská Spiš a Czorsztyńskie jezioro (Čorštýnské jezero). Region se vyznačuje nádhernou horskou přírodou, pastevectvím či velmi dobrou kuchyní. Významnější a větší města jsou Zakopané, Nowy Targ či Bukowina Tatrzańska.

Region Podhale

Téměř tradiční rozhled po okolí v regionu Podhale 🙂

Region Podhale a jeho historie

První zmínky a osidlování se datuje již k začátku 13. století. První farmáři a pastevci využívali horských luk a pastvin pro svůj dobytek. Také se k pastevectví začalo s těžbou dřeva. Tyto dvě aktivity převážně ovlivnili vzhled a kulturu krajiny až do dnešní doby. I dnes se zde po několika stoletích aktivně staví dřevěné domy. Po okolí najdete velké pastviny a spatříte stáda krav, ovcí či koz. Na tuto tradici se do dnešních dnů váže také výroba skvělých domácí sýrů. I v dnešní době se zde vyrábí dokonalá brynza či světově známý sýr oštěpek. Tyto historické prvky se zachovali v krajině do dnes. Díky tomu se můžeme kochat výbornou kuchyní a dřevěnými domy a kostely. Nejznámějším dřevěným kostelem v region Podhale je kostel svatého archanděla Michaela ve vesnici Dębno. Tento kostel je na seznamu UNESCO.

Region Podhale

Tradiční místní sýry z kozího, ovčího a kravského mléka

Region Podhale a turistický ruch

Díky této nezaměnitelné kultuře, architektuře a přírodě je region Podhale velmi oblíben mezi turisty. Své útočiště zde nehledají jen milovníci sportů, ale také lidé hledající klid a odpočinek. V regionu je velké množství turistických míst, lyžařských sjezdovek, cyklostezek či termálních bazénů. Načerpat energii zde jezdí rodiny s dětmi, sportovci či i na odpočinek do bazénu senioři. Čím dál tím větší oblibě se region Podhale těší i přívalu zahraničních turistů ze Slovenska, České republiky, Německa či severních států. Neváhej a pojď i TY s námi poznávat krásy tohoto kraje.

Region Podhale

I dnes se využívá dřevo jako hlavní stavební materiál moderních budov