Polské Tatry jsou považované za hlavní destinaci pro vysokohorskou turistiku a lyžování v Polsku. Díky tomuto statusu jsou hojně navštěvováni nejen polskými turisty. V poslední době se polské Tatry a jejich okolí stává oblíbenou destinací Čechů, Slováků a Rakušanů. Pro dostatek klidu v horách a odpočinku je vhodné tuto destinaci navštěvovat mimo hlavní turistickou a lyžařskou sezónu.

Pod názvem polské Tatry na mapách nic nenaleznete. Tato část Tater na území Polska je tvořena horskými masivy Západních a Vysokých Tater. V této lokalitě nalezneme nejvyšší horu Polska. Tou je Rysy s výškou 2499 m.n.m., druhý a vyšší vrchol masivu již leží celou plochou na slovenské straně Rysy – 2503 m . Nelze jej tedy počítat za nejvyšší bod Polska. Na Rysy lze vystoupat z polské i slovenské strany hor.

Polské Tatry pro každého

Hala Gasienicowa

Polské Tatry nejsou jen nedobytné kamenité vrcholy

Polské Tatry jsou jako celek chráněné území a pod dohledem Tatranského národního parku. Celé toto území je lemováno slovenskou státní hranicí. Mnoho vrcholů a turistických cest leží právě na této hranici. Díky bohu už jsou komplikace s celníky dávno pryč a pohyb je zde bezproblémový. V tom kousku hor, které náleží Polsku najdeme 10 vrcholů, které mají nadmořskou výšku na 2300 metrů. Nejnavštěvovanější horou je Wielky Giewont. Tento skalní monument je považován za polskou národní horu. Existuje pověst, že v hoře jsou ukrytí rytíři, kteří v případě potřeby přijdou Polsku na pomoc. Celý sklaní útvar z pohledu od města Zakopané vypadá jako spící rytíř se štítem na hrudi. Na vrcholu Giewontu je 15 metrový kříž, který za bouřek působí jako velký hromosvod.

Další velmi hojně navštěvovanou horou je Kasprowy wierch. Jeho populárnost je především díky faktu, že zde vede jediná lanovka na vrchol polských Tater. Populárnost lanovky je natolik velká, že v hlavní sezóně se může čekat nekonečná řada na volné místo v kabině. Čekání v řadě lze zkrátit koupením expresního lístku. Více informací doplníme v článku na téma: Kasprowy wierch.

Polské Tatry pro každého

Pohled na Kasprowy Wierch, v dáli je vidět nejvyšší hora Beskyd – Babí hora

Polské Tatry jsou plné míst i pro lehkou turistiku

Máte malé děti? 🙂 Nechcete přeceňovat své fyzické schopni? 🙂 Nezoufejte. Polské Tatry nabízejí využití pro každého. V okolí Zakopaného je mnoho možností, kam se dá vyrazit na pěší procházku i s kočárkem či malými dětmi. Jedním z nejoblíbenějších míst je Mořské Oko. Krásná procházka po asfaltové cestě, která zabere 2 – 2,5 hodiny. V případě potřeby lze využít i koňského povozu pro cestu nahoru i zpátky. Více informací a rad najdete v článku o MOŘSKÉM OKU.

Polské Tatry pro každého

Schronisko Morskie Oko – Mořské oko

Další z míst, které jsou snadněji dostupné je dolina Kościeliska. I zde se dá využít služeb koňských povozů a považuje se tato trasa za příjemnou procházku po okolí. Cesta vede kolem horské říčky Kirowa woda až na turistickou chatu Ornak. Odtud se dá pokračovat dále do hor nebo k plesu Smreczyński staw. Cesta je lemovaná horskými mohykány po všech stranách. Také zde jsou vápencové jeskyně, některé z nich jsou přístupné s průvodcem za symbolickou cenu.

Dolina Chochołowska je nejdelší a největší dolinou v polských Tatrách. Její obliba pramení ze snadného přístupu pro děti i starší lidi. Terén zde není náročný ani pro cyklisty či v zimně pro běžkaře. Na konci doliny čeká všechny příjemné posezení v turistické chatě. V jarních měsících se stává rájem fotografů, kteří jezdí fotit rozkvetlé krokusy.

Více inspirací, kam vyrazit s kočárkem najdete zde.

Polské Tatry pro každého

Krokusy v Chochołowské dolině

Tatranský národní park a kolo?

Na celém území národního parku je zakázané se pohybovat na kole mimo vyznačené cyklistické trasy. Polské Tatry mají vyznačených 6 cyklistických tras, které jsou určeny pouze pro horské kola. Tyto cyklistické stezky jsou kombinované s pěšími chodníky a cyklisté musí brát na vědomí, že chodci zde mají absolutní přednost. Také dalším omezením je využívání cyklotras pouze za denního světla (od úsvitu do soumraku). Popis cyklotras zde.

Snažil jsem se v tomto článku obecně popsat polské Tatry a jejich nejznámější místa. V jednom článku nelze popsat všechny krásy hor a podhůří. Postupně budeme na náš web doplňovat informace o dalších zajímavých místech. Jednoduše vše půjde filtrovat podle aktivit, které Vás zajímají. Polské Tatry nejsou jen hory a turistika. Je to i ráj gastronomie, termálních koupališť, lyžování a hlavně odpočinku. Díky všem těmto plusům musím zmínit jedinou zápornou věc. V Zakopaném a jeho okolí je neustále mnoho dalších milovníků přírody a odpočinku. Někdy se člověk musí trošku obrnit a zatnou zuby při čekání v řadě. Tento jediný zápor se dokáže velmi rychle změnit v jedno velké Ó, výhledy a okamžiky, které se vryjí navždy do paměti. 🙂

Důležité odkazy: