Cyklotrasy v polských Tatrách se nacházejí na šesti poměrně krátkých úsecích Tatranského národního parku. Z důvodu bezpečnosti chodců je zakázané na ostatních cestách a chodnících se pohybovat na kole. Okolí národního parku a města Zakopaného je prošpikované a je rájem cyklistů s naprosto nádhernými výhledy po okolí.  Na 6 vyhraněných úsecích v národním parku ovšem platí absolutní přednost chodců a cyklisté musí být při své jízdě velice obezřetní. Cyklotrasy v polských Tatrách jsou dostupné od 1. března do 30. listopadu v závislosti na počasí a podmínkách na trasách. Také platí pravidlo, že se smí jezdit pouze od východu slunce do soumraku.

Cyklotrasy v polských Tatrách

Małe Ciche – Lichajówki – Murzasichle

Délka trasy: 1.8 km

Výškový profil trasy: od 835 do 880 m.n.m.

Popis trasy: Trasa částečně vede za hranicemi národního parku a z části mimo něj. Většina z celého úseku vede lesní a polní cestou s kamenitým a písčitým povrchem. Na velmi krátkém úseku trasy je asfaltová cesta v obytné zástavbě. Velice příjemné spojení mezi městečky Małe Ciche a Murzasichle. Doporučuje se trasu absolvovat na kole, které je určené pro jízdu v terénu.

Cyklotrasy v Polských Tatrách

Małe Ciche – Zazadnia – Zgorzelisko – Wierch Poroniec – Tarasówka

Délka trasy: 10.9 km

Výškový profil trasy: od 834 do 1090 m.n.m.

Popis trasy: Hlavní výhodou této cyklistické trasy je její začátek i konec v Małe Ciche. Tato trasa oproti první je velice rozmanitá projížděným terénem. Začíná se v zastavěném a obydleném místě u kostela svatého Josefa. Pokračuje se po modré turistické značce. Napojením na silnici až nahoru do Zgorzeliska. Cesta zde prochází chvílemi územím národního parku a chvílemi mimo něj. Projíždí se lesem, dolinami a horskými hřbety. Otevírají se nám krásné výhledy na Tatry i Podhale. Při této trasa narazíme na lesní, polní i asfaltový povrch. Mimo asfalt je zde písčité i kamenité podloží. V kamenitém prostředí bude možná potřeba přenést kolo o pár metrů dále. 🙂

blank

Małe Ciche – Zazadnia – Zgorzelisko – Wierch Poroniec – Tarasówka

Dolina Suchej Wody – schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej

Délka trasy: 6.4 km

Výškový profil trasy: od 1000 do 1505 m.n.m.

Popis trasy: Cyklistická trasa s několika NEJ. Je nejnáročnější trasou v národním parku. Vede do nejvyššího místa, kterého lze dosáhnout na kole. Je s nejvyšším převýšením ze všech cyklostezek v národním parku. Stezka vede po černé turistické trase z místa Brzezin až na horskou chatu Murowaniec, která leží v Hale Gąsienicowé. Tuto trasu doporučujeme cyklistům, kteří mají vybavení, kolo pro jízdu náročným terénem a zkušenosti s náročným výjezdem a sjezdem. Po téměř celé trase je kamenitá, poměrně široká stezka vedoucí lesem. Těsně před cílem se nám začnou naskytovat nádherné výhledy po okolí.

Cyklotrasy v Polských Tatrách

Cyklotrasa z doliny Suchej Wody na horskou chatu Murowaniec na Hali Gąsienicowej

Kuźnice – schronisko na Polanie Kalatówki

Délka trasy: 1.4 km

Výškový profil trasy: od 1030 do 1200 m.n.m.

Popis trasy: Krátká, ale náročná trasa z Kużnice na horskou chatu Polanę Kalatówki. Cyklistická stezka vede po modré turistické trase. Během trasy se nám otevírají nádherné výhledy na štít Kasprowego Wierchu. Ačkoliv je tato trasa poměrně krátká, její náročnost je vysoká. Kamenité podloží, které je po celou délku trasy, vyžaduje zkušenosti s jízdou v tomto terénu.

Cyklotrasy v Polských Tatrách

Krátká, ale náročná trasa z Kużnice na horskou chatu Polaně Kalatówki

Dolina Chochołowska: Siwa Polana – Polana Chochołowska

Délka trasy: 7.3 km

Výškový profil trasy: od 930 do 1140 m.n.m.

Popis trasy: Tato cyklostezka vede po zelené turistické trase z Polany Siwej na horskou chatu v Chochołowské dolině. Tato trasa vede úchvatnou krajinou po asfaltové cestě. Chvílemi se objeví kousek kamenité cesty. Méně zdatným cyklistům se doporučuje tyto úseky tlačit kolo. Na začátku doliny se dá zapůjčit kolo v půjčovně nebo přijet na vlastním kole až ze Zakopaného. Tuto část popisujeme jako poslední z tras. Při vjezdu do Chochołwskie doliny je nutné zaplatit poplatek 5 zł za vjezd na vlastním kole.

"<yoastmark

Dolina Chochołowska: hotel Murowanica – Siwa Polana

Délka trasy: 11,5 km

Výškový profil trasy: od 890 do 1000 m.n.m.

Popis trasy: Trasa ze Zakopaného k začátku trasy v Chochołowskiej dolině začíná u hotelu Murowanica. Kopíruje černou turistickou stezku a hranici národního parku. Na této trase pojedeme kolem skokanských můstků v Zakopaném, doliny Kościeliska. Během cesty se nám naskytnou výhledy na Zakopané, Gubałówkę a Butorowy Wierch. Téměř po celou dobu je trasa dostatečně široká s kamenitým a písčitým podložím. Krátký kousek cesty se jede po asfaltovém povrchu na klasické cestě. Trasu se doporučuje absolvovat na kole vhodném do tohoto terénu.

Cyklotrasy v Polských Tatrách

Trasa Zakopané – Siwá Polana

V Zakopaném i v dolině Chochołowskie je možnost zapůjčit si kolo. Při zapůjčení kola je zapotřebí mít s sebou doklady totožnosti a dle podmínek půjčoven složit zálohu na kolo. Při zapůjčení kola v místních půjčovnách máte vždy jistotu kontroly kola před jízdou. Mnoho ubytování v Zakopaném nabízí k ubytování zapůjčení kol zdarma. Doporučujeme si tuto možnost předem ověřit. Brzy na našem webu doplníme informace o cyklostezkách mimo území národního parku. Cyklotrasy v polských Tatrách jsou jedinečné a doporučujeme je každému milovníkovi jízdy na kole. 🙂