Už je víc než jasné, že pojedete na dovolenou do polských Tater. V tuto chvíli začíná plánování a hledání na internetu. Vzniká seznam míst, které každý musí navštívit a na předních příčkách je téměř vždy Kasprowy wierch. Kasprowy wierch je jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů polských Tater. Tomuto faktu velice napomáhá jediná lanovka, která je na území polských Tater. Tím se stává vrchol sahající do výšky 1987 metrů dostupný téměř pro každého. Nejen lanovka vede na vrchol, velké množství lidí se vydává na vrchol po svých. Turistické chodníky jsou ve velmi dobrém stavu. Během výstupu nahoru se otevírají krásné výhledy po okolí. Vše si detailněji popíšeme níže. 🙂

Také zde najdeme nejvýše položenou restauraci a budovu na území Polska. Restaurace je v budově lanové dráhy, kde se dá najíst s výhledem do okolních údolí. Také lze zakoupit turistické předměty. Případně dokoupit něco potřebného do turistické výbavy v místním obchůdku. V zimních měsících zde funguje i lyžařská půjčovna a testovací centrum. Nejvyšší budova je hydrometeorologická observatoř, která je položená ještě pár metrů nad budovou lanovky s restaurací.

Kasprowy wierch – lanovka

Na Kasprowy wierch jezdí kabinová lanovka z Kuźnic. Vzhledem k uražené vzdálenosti a převýšení, které lanovka zdolává je zapotřebí přestoupit do druhé části lanovky v místě Myślenickie Turnie. Tento přestupní bod lanovky leží na zelené turistické stezce, která vede nahoru na Kasprowy wierch.

Kasprowy wierch - pěší trasy a lanovka

Kabina lanovky na Kasprowy Wierch

Nejen Kasprowy wierch se těší velké oblibě, ale i lanovka. Od ranních hodin se u pokladen tvoří dlouhá řada, kterou je při zakoupení nejlevnějších lístku zapotřebí odstát. Někdy se v této nepříjemné řadě stojí i 4 a více hodiny. V odpoledních hodinách bývá již řada minimální a dá se vyjet nahoru relativně bez čekání. V této variantě ovšem hrozí již zvýšená oblačnost v horách a s tím i spojený minimální výhled po okolí a zvýšené rizika bouřky.

Kasprowy wierch - pěší trasy a lanovka

Poslední kroky do cíle. 🙂 Budova kabinové lanovky s restaurací a horní stanice lyžařské lanovky z Doliny Gąsienicowa

Tak a teď trošku pozitivnější informace. A taky pár mých postřehů jak si zkrátit čekání a zpříjemnit si celý výlet. 🙂

Začnu již cestou do Kużnic. Vzhledem k vysoké návštěvnosti je i na místních parkovištích problém s parkováním. Já osobně doporučuji nechat auto u ubytování nebo v Zakopaném. Do Kużnic je velice snadno a levně dostaneme z centra Zakopaného autobusem nebo při využití všude číhajících převozníků. Ověřeným místem pro nástup je autobusová zastávka Watra (GPS souřadnice 49.2903608N, 19.9624186E). Cena za osobu bývá velice symbolická. Naposledy jsem platil 3 Zł (v létě 2018). Výhoda využití tohoto spoje je, že minibus Vás vyveze přímo k lanovce. V případě parkování na parkovišti musíte po svých vyšlapat 1,5 – 2 km. Poplatek za parkoviště zde bývá závislý od výběru parkoviště, pohybuje se od 25 do 40 Zł. Také lze do Kużnic dojít až z centra Zakopaného.

Kasprowy wierch - pěší trasy a lanovka

Turistický rozcestník na vrcholu Kasproweho Wrchu

Jak obejít dlouhé čekání na lanovku? 🙂 

Ano, čekání na lanovku lze obejít zakoupením lístku online či expresního lístku na místě v pokladně. Klasické jízdné lze zakoupit v hlavní sezóně za 69 Zł v obou směrech a jedním směrem za 55 Zł. Online a expresní lístek lze v hlavní sezóně zakoupit pro oba směry za 99 Zł. Záleží na každém z nás, kterou variantu zvolíte. Online lístek lze zakoupit pomocí internetu zde nebo v automatech, které jsou rozmístěné po celém Zakopaném. Automaty jsou v modré barvě s označení biletomat PKL. Zde lze koupit i kombo lístky v aktuálních akcích. Online lístek si kupujeme na přesný čas výjezdu a tím se vyhneme dlouhému čekání ve frontě na lanovku. Také lze expresní lístek zakoupit na pokladnách pod lanovkou. Tím nebudeme riskovat vyšší investici do jízdného v případě, že zázračně to bude v dopoledních hodinách bez řady. Ve vedlejší sezóně jsou lístky o cca 10 Zł levnější. 🙂 (Ceny jsou uváděny v platném ceníku pro rok 2018.)

Při výjezdu lanovkou v obou směrech máme stanovené časové okno, ve kterém se musí sjet zase dolů lanovkou. Tím se zamezuje absolutnímu přelidnění na samotném vrcholu a zbytečnému čekání i v horní stanici lanovky.

Kasprowy wierch - pěší trasy a lanovka

Po cestě na Kasprowy Wierch – Výhled na Hala Gasienicowa

Kasprowy wierch – pěší trasy

Na Kasprowy wierch z Kużnic vedou tři hlavní turistické cesty. V turistické mapě i na místě jsou značeny zelenou, žlutou a modrou barvou. Žlutá a modrá turistická cesta se potkává v odpočinkovém místě mezi vrcholy Mala a Velka Królowa kopa. Odtud vedou společně na Kasprowy wierch. Zelená trasa vede kolem mezistanice lanovky. Ve všech případech se nám otevírají nádherné výhledy po okolí a na ostatní vrcholy Tater.

Kasprowy wierch - pěší trasy a lanovka

Dolina Jaworzynka s výhledem na opuštěné salaše

Žlutá turistická trasa na Kasprowy wierch – 7,2 km – 3:54 h

Žlutá turistická trasa začíná ze stejného bodu jako modrá. V přibližně polovině cesty se tyto trasy opět potkají a pokračují společně až na vrchol. Žlutou se vydáme příjemnou cestou v lese kolem říčky Jaworzynka. Projdeme stejnojmennou dolinou kolem opuštěných salaší. Tyto salaše jsou památkou a vzpomínkou na pasení dobytka, převážně ovcí v místní krajině. Na konci doliny se začne stezka zvedat a nás čeká prvotní stoupání. Cesta je ve velmi dobrém a upraveném stavu. V polovině stoupání se kousek od sebe nacházejí dvě místa s nádherným výhledem na úbočí Kasprowého tak směrem na Wielky Giewont. Během chvíle z těchto vyhlídek dojdeme na Przełęcz między Kopami. Odpočinkové místo, kde se potkává žlutá a modrá turistická značka.

Po krátkém stoupání nás čeká sestup a nádherný výhled na místo Hala Gąsenicowa. Také je zde turistická chata Murowaniec. Zde doporučujeme doplnit tekutiny a odpočinout si před závěrečnou cestou na Kasprowy Wierch. Od horské chaty vede příjemná stezka s výhledem na okolní vrcholy, které mají přes 2000 metrů a mnoho z jezírek, které po cestě potkáme. U dolní stanice lyžařské lanovky vedoucí na samotný Kasprowy wierch začíná závěrečné stoupání. Od posledního turistického rozcestníku to je slabá hodinka pomalou chůzí po upravené kamenité cestě. Tato cesta nám chvílemi připomíná stoupání po kamenitých schodech. Otevřel se nám výhled na náš cíl a vysokohorská horečka nás žene až k vrcholu.

Kasprowy wierch - pěší trasy a lanovka

Rozcestí Przełęcz między Kopami – zde se potkává modrá a žlutá turistická trasa. V dáli v oparu jsou vidět Beskydy – Beskid Wyspowy, bližší pohoří – Gubalowské pohoří

Modrá turistická trasa na Kasprowy wierch – 7,3 km – 3:55 h

Modrá turistická trasa začíná stoupáním v lese. Prvním z míst, které na cestě potkáme je vrchol nazývaný Boczań. Tento vrchol se nachází ve výšce 1208 metrů nad mořem. Po chvíli dalšího stoupání skončí lesní porost na cestě a stoupáme po hřebenu s nádherným výhledem na obě strany. Po pravé straně vidíme Wielky Giewont, Kondratova Kopa, před sebou máme výhled i na nejvyšší horu v okolí a to je Swinice. Po hřebeni vystoupáme na odpočinkové místo a potkáme žlutou turistickou značku. Odsud pokračujeme viz popisek výše. 🙂

Kasprowy wierch - pěší trasy a lanovka

Výhled na Wielky Giewont

Zelená turistická trasa na Kasprowy wierch – 6,3 km – 3:35 h

Zelená turistická trasa na Kasprowy wierch vede z druhé strany hory a poměrně dlouhou dobu kopíruje lanovku. Trasa vede podél říčky Bystra, střídavě se prochází otevřenou krajinou s výhledem a místy lesem. Přibližně v polovině zelené trasy vystoupáme do místa Myślenickie Turnie (1360 m.n.m.). Zde je přestupní bod lanovky na na Kasprowy Wierch. V tuto chvíli začíná náročnější část trasy, kdy musíme vystoupat převýšení přes 600 metrů na zbývajících 3 kilometrech do cíle. Při průměrném tempu se zastávky na chycení dechu, udělání fotek a rozhlédnutí po okolí zbytek cesty trvá cca 2:15 – 2:30. Při stoupání máme  po pravé straně výhled na dolinu Goryczkowa, lyžařskou lanovku a také Goryczkowu kopu. Tato zelená trasa nás přivede přímo na nejvyšší bod, který zde je a k budově observatoře.

Kasprowy wierch - pěší trasy a lanovka

Konec zelené turistické trasy s výhledem na lyžařský vlek v dolině Goryczkowe

Při výstupu i sestupu na Kasprowy Wierch doporučujeme sledovat aktuální předpověď počasí. Také doporučujeme vyrazit do hor s oblečením a obuví, která je k tomu určená. Nepodceňujte ani dostatek tekutin a jídla. 🙂 Dodržujte zásady vstupu do Polských Tater.