Malebné horské městečko Zakopané na úpatí Tater se ne nadarmo přezdívá hlavní zimní město Polska. 🙂 Zeměpisná poloha a hlavně nadmořská výška, která je v okolí přibližně kolem 800 m.n.m zajišťuje zimnímu království skvělé podmínky nejen pro lyžování, ale i procházky v zimní bílé zasněžené krajině. Teď ovšem půjdu k tomu hlavnímu a to je téma: Lyžování Zakopané a okolí. Pokusím se sepsat největší lyžařské areály v okolí a možnosti, kam vyrazit na lyže. 

Zimní polské Tatry nabízejí mnoho možností, kam vyrazit na lyže či snowboard. Nacházejí se zde areály a sjezdovky, které jsou určeny již zkušeným lyžařům, ale také areály, které jsou určeny pro naprosté začátečníky. Ve všech areálech i v každém městě se nachází půjčovny lyžařského a snowboardového vybavení. Ke svým začátkům na sněhu tedy postačí dobrá nálada, zimní oblečení a odhodlání vyzkoušet to. Pro naprosté začátečníky jsou i zde lyžařské školy s instruktory, kteří to dokáží naučit téměř každého. 🙂

Lyžování Zakopané a okolí

Ski Witów

Lyžování Zakopané a okolí

 

Polana Szymoszkowa

Lyžařský areál, který se nachází přímo v městě Zakopané. Leží na Gubalowském hřebenu a při lyžování si člověk užívá nádherného výhledu na celé panorama Tater s dominantním Giewontem. V areálu se nachází dvě sedačkové lanovky. Užije si své zde začátečník i náročnější lyžař.

Odkaz: www.szymoszkowa.pl

Adresa: ul. Polana Szymoszkowa 2, Zakopane

Kasprowy Wierch

Lyžování pro nejnáročnější milovníky zimních radovánek. Jedná se o nejvýše položený lyžařský areál v Polsku. Celou sezonu se zde jezdí na čistě přírodním sněhu na 2 upravených tratích. Lyžování zde nabízí překrásné výhledy po okolí. Při dostatku sněhu a pořádné zimě se zde lyžuje i v jarních měsících. Sjezdovky zde obsluhuje jedna čtyř osobová  a jedna dvou osobová sjezdovka. Menší nevýhodou tohoto areálu je, že člověk musí z ubytování absolvovat náročnější cestu s celým vybavením přes Kuźnice až na Kasprowy Wierch. Samozřejmě, že v zimních měsících i zde nahoře je otevřená půjčovna lyžařského a snowboardového vybavení.

Odkaz: www.pkl.pl

Adresa: Kasprowy Wierch

Harenda Zakopane

Další z lyžařských areálů, který je pro celou rodinu a je v kraji města Zakopané. Nachází se zde sjezdovky všech náročností i dětský park s vleky. Nedaleko sjezdovek je i kluziště. Ve středisku Harenda se pravidelně pořádají lyžařské závody.

Odkaz: www.harendazakopane.pl

Adresa: ul. Harenda 21A, 34 – 500 Zakopane

Centrum narciarskie Nosal

Lyžařské centrum Nosal se nachází na hranici národního parku pod stejnojmenným vrcholem Nosal. Zde se nachází několik vleků a krátké sjezdovky mírného sklonu. Naprosto ideální místo pro první krůčky na lyžích či snowboardu. Dokonale vybavená půjčovna a k tomu skvělí instruktoři zde naučí jezdit naprosto každého.

Odkaz: www.nosal.pl

Adresa: ul. Oswalda Balzera 30, 34-500 Zakopane

Witów ski

Lyžařský areál umístěný v malebné vesničce Witów nabízí pohodlné lyžování na 1100 metrů dlouhé sjezdovce s mírným sklonem. Samozřejmostí je v areálu skvělá restaurace, dětský park a mnoho doplňkových služeb jako je třeba půjčovna sněžných skútrů. Při jízdě v tomto areálů si člověk užije jeden z nejkrásnějších výhledů na Tatry.

Odkaz: www.witow-ski.pl

Adresa: Witów 205c, 34-512 Witów

Ski Suche

Jedno z nejnovějších středisek na druhé odlehlé straně Gubalowského pohoří. Velmi příjemný rodinný areál s moderní rychlou 4 osobovou lanovkou. Velmi dobrá dostupnost mimo hlavní tah s velkou možností ubytování v okolí dělá toto středisko ideálním místem pro lyžařskou dovolenou celé rodiny.

Odkaz: www.skisuche.com

Adresa: Suche 103 b, 34-420 Poronin

Małe Ciche

Na trase mezi Zakopaným a Mořským Okem se nachází tato malebná vesnice s nádherným lyžařským střediskem. Areál obsluhují 2 sedačkové lanovky a vleky. Příjemné prostředí, skvělé jednoduché sjezdovky, lyžařská škola, dětská zóna a možnosti blízkého ubytování u sjezdovky jsou silné stránky tohoto areálu.

Odkaz: www.maleciche.com

Adresa: Małe Ciche 73c, 34-531 Murzasichle

Jurgów Ski

Dvě lanovky, černá, červená a 2 modré sjezdovky, takto nějak se dá pár slovy popsat tento areál. Krásně si zde užije upravenou sjezdovku, dle své volby náročnosti, každý lyžař či snowboardista.

Odkaz: www.jurgowski.pl

Adresa: ul. Podokólne 1, 34-532 Jurgów

Czarna Góra – Koziniec Ski

Stojíš na lyžích či snowboardu podruhé v životě? Chceš zdokonalit své zkušenosti a pilovat oblouk? 🙂 Právě Tobě můžu doporučit tento areál s lanovkou, jednoduchým profilem sjezdovek a skvělým prostředím. Půjčovna, servis i škola je i zde samozřejmostí.

Odkaz: www.koziniec-ski.pl

Adresa: ul. Nadwodnia 170, 34-532 Czarna Góra

Rusiń Ski

To co jsem psal u předchozího areálu platí i zde. Skvěle upravené sjezdovky s minimálním převýšením zde čekají každý den sezóny na začínající lyžaře či ty, kteří preferují jednoduché trasy.

Odkaz: www.rusin-ski.pl

Adresa: ul. Wierch Rusiński 70, 34-530 Bukowina Tatrzańska

Białka Tatrzańska

Přesunuli jsme se do městečka s názvem Białka Tatrzańska, kde se nachází jedno velké propojené středisko s 26 sjezdovkami. Nespočetně vleků a 9 sedačkových lanovek. Odvážní mohou zkusit projet celý areál přes 3 sedla a 3 vrcholy. V areálu je většina sjezdovek modrého označení a 2 certifikované červené závodní FIS sjezdovky. U sjezdovek leží i velký areál hotelu a termálního koupaliště Termy Bania. Zábavu pro celý den či dovolenou zde najde celá rodina i s nelyžujícími členy.

Odkaz: www.bialkatatrzanska.pl

Adresa: Białka Tatrzańska