Polské Tatry s kočárkem! Tohle heslo může znít jako neuvěřitelné, ale je tomu tak. Pominuli aktivity typu koupaliště, termální koupaliště či hraní si na dětském hřišti, lze v polské části Tater podnikat i mnoho výletů s kočárkem. 🙂 Zde Vám přináším pár nejoblíbenějších tipů, kam všude se dá vyrazit a jak poznávat polské Tatry s kočárkem.
5 tipů – Polské Tatry s kočárkem
Mořské Oko
Horské pleso ledovcového původu, které je dostupné téměř každému. Od záchytného parkoviště v Palenici Białczanske vede až k Mořskému oku asfaltová cesta. Také je zde možnost využít služeb koňských povozů, které Vás vyvezou téměř k Mořskému Oku. Poslední úsek cesty o přibližné délce 1,5 km musí již každý urazit sám. Tento výlet a místo patří mezi jedny z nejoblíbenějších v lokalitě polských Tater. Z tohoto důvodu je potřeba počítat s větší koncentrací lidí.
Detailní informace o Mořském Oku + naše tipy a rady najdete zde: Mořské Oko.
Dolina Kościeliska
Další z míst, které jsou snadněji dostupné je dolina Kościeliska. I zde se dá využít služeb koňských povozů a považuje se tato trasa za příjemnou procházku po okolí. Cesta vede kolem horské říčky Kirowa woda až na turistickou chatu Ornak. Odtud se dá pokračovat dále do hor nebo k plesu Smreczyński staw. Cesta je lemovaná horskými mohykány po všech stranách. Také zde jsou vápencové jeskyně, některé z nich jsou přístupné s průvodcem za symbolickou cenu.
Detailní informace o dolině Kościeliska + naše tipy a rady najdete zde: dolina Kościeliska.
Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska je nejdelší a největší dolinou v polských Tatrách. Její obliba pramení ze snadného přístupu pro děti i starší lidi. Terén zde není náročný ani pro cyklisty či v zimně pro běžkaře. Na konci doliny čeká všechny příjemné posezení v turistické chatě. V jarních měsících se stává rájem fotografů, kteří jezdí fotit rozkvetlé krokusy.
Detailní informace o dolině Chochołowska + naše tipy a rady najdete zde: dolina Chochołowska.
Gubałowka + Butorowy Wierch
Gubałowka a Butorowy Wierch jsou dva nejznámější vrcholy Gubałowského pohoří. Oba dva vrcholy jsou snadno dostupné lanovkou a spojuje je asfaltová cesta. Také se dá autem přijet na parkoviště na tomto hřebenu. (GPS souřadnice parkoviště 49.3040006N, 19.9133778E) Podél cesty mezi těmito vrcholy je velké množství prodejců upomínkových předmětů a možností občerstvení. Díky snadné dostupnosti a oblíbenosti mezi turisty i zde je potřeba počítat s větší koncentrací lidí. Ovšem za ty výhledy na Tatry to stojí. 🙂
Informace + koupě online lístků na lanovku (v polštině): pkl.pl
Detailní informace o Gubałowka + Butorowy wierch + naše tipy a rady najdete zde: Gubałówka a Butorowy Wierch
Zakopané + Centrum a okolí
Zakopané nejsou jen tisícové hory a ulice Krupówki plná restaurací a obchodů. Polské Tatry s kočárkem mohou znamenat poznávání okolí Tater i z jiného úhlu pohledu. V Zakopaném lze najít i parky, které jsou udržované a jsou takovou malou oázou klidu. Městský park Józefa Piłsudskiego se nachází v samotném centru Zakopaného. V jeho blízkém okolí najdete i tenisové kurty, náměstí, uličku se vzpomínkou na tatranské bojovníky. Také je poblíž dost míst, kde se osvěžit skvělým nápojem či jídlem. Také jsou zde veřejné toalety. Parkem protéká Czarny potok a posezení na lavičce může být balzám na duši. 🙂 Další z velkých parků je podél ulice Aleja 3 Maja. Park se dělí na horní a dolní část. I zde je možný odpočinek, posezení na dece s přáteli a dětské hřiště.
Další z míst, které je velice dobře dostupné a nebude zde problém se pohybovat s kočárkem či invalidním vozíkem je areál skokanských můstků Wielka a Malá Krokiew. Na velký skokanský můstek jezdí lanovka a je možnost tak spatřit Zakopané jako na dlani. V zimně se promění tento areál ve sněžný ráj. Pod skokanským můstkem bývá vytvořen hrad a bludiště ze sněhu. Velkou pozornost zde přitahují i skokanské závody. V období, kdy se světový pohár ve skocích zamíří do Zakopaného je téměř nemožné sehnat ubytování v okolí a lístky se vyprodávají bleskovou rychlostí. Také zde bývá v zimě běžkařská trasa či možnost sjíždět sněžnou dráhu na nafukovacích kruzích.
Od skokanských můstků se dá pohodovou procházkou v aleji stromů dojít až do Kużnice ke spodní části lanovky na Kasprowy Wierch. Cestu zpátky lze zpříjemnit procházkou kolem říčky Bystra a dojít ke kostelu a klášteru Bernardynów. Takto dojdeme zpátky ke skokanským můstkům či můžeme pokračovat do centra města.
Samozřejmě zde existuje mnoho dalších tipů jak objevovat polské Tatry s kočárkem. Mnoho aktivit se dá podnikat i v regionu Podhale v podhůří polských Tater. Meze ve fantazii a plánování se nekladou. Vždy jen záleží na aktuálním stavu počasí, fyzických předpokladech a chutí poznávat nové místa. Budeme rádi, když nám své vlastní tipy přidáte do komentářů pod článkem. 🙂