Hala Gasenicowa je jedním z hlavních turistických a horolezeckých míst v polských Tatrách. Nezapomenutelné výhledy, nejpoužívanější fotografie, množství turistických tras, jediná vysokohorská cyklistická trasa, lyžařský areál a nádherná horská chata. Tohle vše spojuje toto magické místo a dělá ho naprosto jedinečné. Hala Gasenicowa zajisté okouzlí i Vás. 🙂

Hala Gasenicowa

Hala Gasenicowa, fotka pořízena ve spolupráci s @tatry_w_obiektywie (Instagram)

Hala Gasenicowa – Střet Západních a Vysokých Tater

Hala Gasenicowa spadá do doliny Gasenicowa a Czarné Gasenicowe doliny. V těchto místech přechází Západní Tatry do Vysokých Tater. Pomyslnou hranicí je zde i Kasprowy Wierch. Tento vrchol je součástí západních Tater s vápencovým oblým reliéfem krajiny. Vysoké Tatry mají žulový reliéf a zde se začínají šplhat do výšky ostré vrcholy Svinica či Kozi Wierch. Díky tomuto faktu lze odsud začít stoupat jednoduššími turistickými chodníky či na náročnější horolezecké úseky v horách. Také se odsud dá vyrazit na nejnáročnější stezku v polských Tatrách na Orla Perć.

Hala Gasenicowa

Hala Gasenicowa, fotka pořízena ve spolupráci s @tatry_w_obiektywie (Instagram)

Samostatná hala Gasenicowa je polana (bývalá pastvina či pláň) v nadmořské výšce 1500 m. Jsou zde zachovalé dřevěnice a horká chata Schronisko PTTK Murowaniec. Tato horská chata nabízí kvalitní gastronomii a ubytovací kapacity pro 116 lidí. Chata byla postavena v letech 1921 – 1925. Po decimujícím požáru byla opětovně otevřena v roce 1964. Od té doby si zachovává svou tvář a vzhled beze změn. Horská chata je frekventované místo a ubytování se zde musí rezervovat delší dobu dopředu. Nabízí zde i možnosti konání významných akcí jako jsou svatby či oslavy.

Také se v dostupné vzdálenosti nachází sít menších i větších horských jezer. Nachází se zde i 4. největší jezero v polských Tatrách. Czarny Staw Gasenicowy, jezero ledovcového původu s oválným tvarem. Průzračná safírová voda pozorným pozorovatelům ukáže vodní život v jezeře. Uměle zde byli v 19. stolení vysazeni pstruzi, kterým se zde hojně daří.

Zimní Hala Gasenicowa

Hala Gasenicowa, fotka pořízena ve spolupráci s @tatry_w_obiektywie (Instagram)

Nedaleko horské chaty Murowaniec se nachází i vysokohorské lyžařské centrum. Lyžařská lanovka spojuje dolinu Gasenicowa s vrcholem Kasprowy Wierch. Toto je nejvýše položená sjezdovka v celém Polsku. Pravidelně se zde pořádají lyžařské závody a sjezdovka je dostupná i milovníkům náročné jízdy.

Jak dorazit do doliny k chatě Murowaniec?

První variantou, jak zde úspěšně dorazit je z osady Kużnice. Zde je i přístup na lanovku na Kasprowy Wierch. V tomto článku je detailně popsané jak se zde dostat a pokračovat až k horské chatě Murowaniec. Z Kużnice pokračujeme po žluté či modré turistické značce až k horské chatě.

Druhá varianta je vyjet lanovkou na Kasprowy Wierch a odtud sestoupit dolů do doliny. Sestup je po kamenitých přírodních schodech. Doporučujeme pořádnou obuv a hodně opatrnosti nejen, když jsou kameny vlhké.

Třetí variantou je výstup po černé turistické značce z Brzezin. Tato turistická stezka slouží i jako jedna z mála cyklostezek v národním parku. Nejen pro cyklisty, ale i turisty doporučujeme být obezřetní. Lepší je dávat pozor a vyhnout se zbytečnému zranění.

Další varianty existují při sestupu z vyšších hor a delších treků. Vše zde nebudeme podrobně popisovat. 🙂 🙂

Hala Gasenicowa

Hala Gasenicowa, fotka pořízena ve spolupráci s @tatry_w_obiektywie (Instagram)

Fotografie pořízeny ve spolupráci s Jakub Godula Fotografia – @tatry_w_obiektywie (Instagram) – Díky za podporu a sledování!