Wielka Krokiew je největší v areálu skokanských můstků v Zakopaném. Areál se nachází na úbočí Tater na hranici tatranského národního parku pod vrcholem Krokiew (1387 m.n.m.). Odtud pochází pojmenování všech můstků v areálu. Všechny nesou název Krokiew s přívlastky velká, malá, střední atd. 🙂 Na největším můstku Wielka Krokiew se pravidelně od roku 2001 pořádají závody světového poháru. Zastávka v Zakopaném patří mezi nejnavštěvovanější zastávky světového poháru. Velké proslavení areálu má na svědomí polský skokan Adam Małysz, který v Polsku zpopularizoval skoky na lyžích a přitáhl velké řady fanoušků na skoky na lyžích v Zakopaném.
Wielka Krokiew – skokanský můstek a závody
Během závodů světového poháru ve skocích na lyžích se veškerá pozornost v celém Polsku přesouvá na Zakopané. Malé malebné městečko v horách se změní ve velmi lidnaté město a po vstupenkách nejen na samostatný závod, ale i kvalifikace a tréninky se hrozně rychle zapráší. O velkou popularizaci tohoto sportu se postaral již zmiňovaný Adam Małysz, který svou kariérou pobláznil polské fanoušky. V jeho šlépějích aktuálně kráčí Kamil Stoch, který je aktuálně držitelem rekordu na můstku Wielka Krokiew. Rekord činí 141,5 metrů ze dne 27.01.2018. Skočením tohoto rekordu se olympijský vítěz ještě více vryl do srdcí polských fanoušků. Díky tomu jsou závody nejen v Zakopaném, ale i ve Wisłe velmi populární a vyprodané do posledních míst. 🙂 V případě, že nemá člověk zájem o skoky na lyžích doporučuji se v době závodů Zakopanému vyhnout. 🙂 Při letošním světovém poháru v Zakopaném (19.1.2019) byl opět překonán rekord můstku na aktuální hodnotu 143,5 metrů. Za tímto rekordem stál další polský skokan Dawid Kubacki.
Wielka Krokiew – místo pro odpočinek a volný čas
Mimo závodní šílenství slouží areál skokanských můstků a hlavně Wielka Krokiew jako velmi oblíbené turistické a odpočinkové místo. Na vlastní oči si můžete prohlédnout skokanský můstek, lanovkou se nechat vyvézt nahoru na skokanský můstek a postavit se +- do stejné výšky jako skokani. 🙂 Mně osobně nevadí výšky, ale tady jsem žasl nad odvahou skokanů, kteří se v kombinéze postaví na lyže a rozjedou. 🙂 Lanovka na skokanský můstek je otevřená celoročně, jen se liší otevírací doba. Zde si můžete ověřit provozní dobu lanovky: Lanovka Wielka Krokiew. Cena vstupného do areálu a zpáteční výjezd lanovkou stojí 15 Zł (informace k 19.2.2019).
V těsné blízkosti areálu skokanských můstků jsou různé možnosti občerstvení. Podávají se zde výborné tradiční polské polévky a grilované pokrmy, grilovaný oštěpek s brusinkovou marmeládou, vafle na různé způsoby či i kebab. Také jsou zde klasické restaurace, které nabízí příjemné posezení. Občerstvení také funguje celoročně.
V zimním období se okolí skokanského můstku mění na ledové království. Ve spolupráci s polským výrobcem zasněžovacích zařízení SuperSnow vzniká u skokanských můstků zimní ledové městečko a bludiště. V prostorech sněžného hradu se předvádí tradiční řemesla a je zde připravená mini ZOO pro nejmenší návštěvníky. Také je zde možnost výuky jízdy na lyžích, běžkařské okruhy nebo atrakce sjíždění trasy na nafukovacím kruhu.
Samostatná zastávka či zakončení celodenního výletu do hor
Sám za sebe doporučuji návštěvu této části městečka Zakopané všemi deseti. 🙂 Ať už jako samostatný výlet s dětmi či zastavení po výšlapu v horách. U areálu začíná a končí turistická stezka vedoucí pod hřebeny hory táhnoucí se po celé délce přes dolinu Kościeliska až po dolinu Chochołowska. Tato stezka je jako jediná z mála sjízdná na horských kolech přímo v národním parku. V hlavní sezóně doporučuji parkovat na záchytných parkovištích či nechat auto u ubytování, když bydlíte přímo v Zakopaném. Teď už nechám zbytečných slov a prohlédněte si fotografie z okolí skokanského můstku. 🙂 🙂
Budu velice rád, když necháte komentáře pod článkem, jestli se u můstku líbilo. 🙂 Díky
Zpětná sledování/Pingbacky