Kondratova Kopa je jedním ze 4 vrcholů známého označení Czerwone Wierchy. Tyto vrcholy tvoří část Polsko – Slovenské hranice a nabízí nádhernou hřebenovku s výhledy po širokém okolí. Ačkoliv je Kondratova Kopa nejnižším vrcholem tohoto útvaru, neztrácí na své kráse. Ptáš se, kde se nachází tento vrchol? 🙂 S oblibou odpovídám ve stínu Giewontu, Kondratova Kopa je takový ten oblý vrcholek v pozadí, který jde vidět při pozorování Giewontu.

Kondratova Kopa je 2005 metrů vysoký vrchol ležící v západních Tatrách na polsko-slovenské hranici. Při jeho úpatí jsou z polské strany dolina Kondratowa a dolina Małej Łaki. Ze samotného vrcholu je nádherný výhled na Wielki Giewont, Małołączniak, Krzesanica a do již zmiňovaných dolin. Obzvláště mohu vypíchnout pohled na Giewont, který je vidět z obrácené strany, než bývá většina fotografií ukazující Giewont. Ačkoliv člověk při zdolávání Kopy vystoupá až do 2005 metrů nad mořem, tak veškeré stezky vedoucí na vrchol jsou se snadným terénem a dostačuje mít alespoň malou fyzickou kondici pro chození po horách. Dnes nechám za sebe více mluvit přiložené fotografie a jen v rychlosti shrnu základní informace. 

Kondratova Kopa a okolí na fotkách

Turistické stezky a mapa

Zdolat samostatný vrchol není vůbec náročné a jednou z nejkratších tras, které vedou na vrchol je modrá stezka vedoucí z Kuźnic k horské chatě na Hali Kondratowej. Poté pokračovat po zelené a červené až na samotný vrchol. Ovšem ne vždy je nejrychlejší cesta tou nejhezčí a pojďme se v krátkosti podívat i na ty ostatní. 🙂

Hned další možnou cestou je pokračovat od horské chaty na Hali Kondratowej po modré k vrcholu Giewontu a v závěru po žluté trase až na samotnou Kondratovu Kopu. V tomto případě se napojujeme na žlutou trasu, kterou se dá jít po celou dobu přes dolinu Małej Łaki. 🙂

Ovšem nejkrásnější trasa, která se dá absolvovat při zdolávání vrcholu Kondratova Kopa je červená hřebenovka. Tato trasa startuje odbočkou v dolině Kościeliska vedoucí přes již zmiňované Czerwone Wierchy složené z vrcholů Temniak, Krzesanica, Małołaczniak až na poslední vrchol Kondratova Kopa. Zde je možnost to jednou z již zmiňovaných tras vzít zpátky do údolí a sestoupat z hřebene. Také se naskýtá možnost pokračovat po hřebeni až na Kasprowy Wierch. Zde je více možností, jak ukončit trek v horách a jednou z nich je využití lanovky pro sestup zpět do údolí. V tomto případě doporučuji předem zkontrolovat na webu ww.PKL.pl aktuální čas provozu lanovky.

Kondratova Kopa