Hala Stoły je necelé 2 kilometry stoupání nad dolinou Kościeliska, kde se nachází tato bývalá pastýřská oblast. Vyznačuje se krásným výhledem na oblast Giewontu a Czerwonych Wierchu. Na bývalé pastvině se nachází i dřevěnice, které zde zůstaly jako vzpomínka. Tyto dřevěné domky vypadají velmi pěkně při výhledu na protější vrcholy i na fotkách. Ačkoliv je toto místo nad velmi frekventovanou dolinou Kościeliska, je zde většinou klid a jen malá hrstka turistů. Všemi deseti doporučuji toto klidné místo v každém ročním období. 🙂

Hala Stoły, také nazývaná polana na Stołach je přibližně 8 ha polana položená v nadmořské výšce od 1300 m do 1428 m nad mořem a rozkládá se pod vrcholem Suchy Wierch. Na tuto polanu se vychází z místa Kiry a krátká část ose absolvuje dolinou Kośceliska, kde se po cca 2,5 kilometrech odbočí nenápadnou odbočkou do stoupání. Toto stoupání nás doprovází až na samotný Suchy Wierch. Ačkoliv se jedná o krátkou 4 km procházku s velkou částí po rovině, čeká nás zde téměř 500 výškových metrů, Většina stoupání se rozkládá na posledním kilometru. Stoupání ovšem stojí za pěkné a méně známé výhledy po okolí. 

Hala Stoły na fotkách

Polana Stoły a okolí

Hodněkrát jsem procházel kolem odbočky na polanu a vždy jsem jí míjel s tím, že po cestě zpátky se tam zastavím. Každý z nás to zná, jak to dopadlo. Po dlouhém dni v horách se už člověk těší na dobré jídlo v krčmě či bublající vodu v termálním bazénu. Až nedávno se mi podařilo naplánovat krátkou procházku do tohoto místa a užil jsem si to na maximum. Za sebe mohu každému doporučit odbočit a užít si toho klidu mimo hlavní stezku. V případě, že nebude někomu stačit jen dopoledne v horách, tak v blízkém okolí se dá nalézt mnoho dalších zajímavých míst.

Hned u místa, kde z doliny Kościeliska se odbočuje na polanu je opačným směrem odbočka do jeskyně Mrożna (aktuálně je tato jeskyně do dubna 2013 kvůli modernizaci celé stezky uzavřena). Kousek dál směrem k horské chatě Ornak se nachází stezka do místa Wąwóz Kraków  a jeskyně Smoczna Jama. Při konci této žluté stezky se nachází další odbočka na červenou stezku, která vede do jeskyně Mylna a Raptawicka. Doporučuji využít těchto odboček a zpestřit si procházku dolinou. Ovšem dávej na sebe v jeskyních pozor.