Dolina Chochołowská je nejdelší a největší dolinou v polských Tatrách. Její obliba pramení ze snadného přístupu pro děti i starší lidi. Terén zde není náročný ani pro cyklisty či v zimně pro běžkaře. Na konci doliny čeká všechny příjemné posezení v turistické chatě. V jarních měsících se stává rájem fotografů, kteří jezdí fotit rozkvetlé krokusy.

Dolina Chochołowská

Krokusy – cíl mnoha fotografů v brzkém jaře

Dolina Chochołowská – nádherná procházka přírodou

Nejdelší, největší, nejoblíbenější, nejdostupnější. Dolina Chochołowská má mnoho přívlastků nej, z toho plyne i jedno nepozitivní nej. Dolina Chochołowská je v hlavní sezóně hojně navštěvovaná a může to zkazit prožitek z její návštěvy. Doporučuji si přivstat a navštívit dolinu v ranních a dopoledních hodinách. V těchto hodinách je koncentrace lidí nižší. Bude se snadněji parkovat, snadněji se půjčí kolo v půjčovně a mnohem víc si užijeme krás doliny.

 

Odkud vyrazit?

Výchozím bodem pro samostatnou návštěvu doliny je záchytné parkoviště a vstup do národního parku v lokalitě Siwa Polana. (GPS: 49.2785483N, 19.8357711E) Zde lze snadno zaparkovat auto. Poplatek za parkoviště byl v září 2018 25 zl za celý den. Také lze využít snadné přepravy z centra Zakopaného autobusem. Jízdenka vychází na 4-5 zl na osobu a platí se přímo řidiči autobusu při vystupování. Autobus jezdí v pravidelných intervalech v rozmezí 20-30 minut. Autobus zastavuje na více místech, kde výchozí zastávkou je vlaková a autobusová stanice v Zakopaném.

Dolina Chochołowská

Začátek doliny, téměř celá cesta doliny má takovýto sklon a povrch

Pěšky? Na kole? Na lyžích?

V dolině je velmi příjemná a upravená cesta, která je z části asfaltová a z části ze zhutněných kamenů. Celá trasa je schůdná i po dešti. Terén doliny je přizpůsobený i jízdě s kočárkem a pro jízdu na kole. Je to jedno z mála míst, kde je možné se pohybovat po území polského národního parku na kole. Všechny trasy jsou k nalezení zde. Z centra Zakopaného zde vede cyklostezka až na samotný konec doliny.

Dolina Chochołowská

Pohled na zimní dolinu. 🙂

Také zde jezdí motorový vláček a koňské povozy, které nás mohou vyvézt až k jedné z nejkrásnějších horských chat v polských Tatrách. Kolem chaty jsou obnovené pastviny a lze zde zakoupit výborný sýr a další mléčné výrobky. Tyto pastviny se řadí mezi jedny z nejkrásnějších výhledů v Tatrách, které známe z magnetek či pohledů. 🙂

V zimním období je cesta udržovaná a jsou zde běžkařské a skialpinistické tratě. Kočáry z letní sezóny se vymění za saně. Zimní atmosféra hor a doliny je naprosto kouzelná a nepopsatelná. 🙂 Doporučuji návštěvu v každém ročním období. Sice je zapotřebí se v zimě trošku přiobléct a nezapomenout na rukavice s čepicí, ale zimní tatranská krajina je krásná.

Dolina Chochołowská

V dolině je možno využít služeb koňských povozů. Díky tomu je dolina dostupná téměř všem. 🙂

Dolina Chochołowská – historie

Historie a důkazy o osidlování doliny sahají až do 16. století. Na území doliny byla těžena a zpracovávaná železná ruda. Na začátku 19. století tuto těžbu začalo postupně vytlačovat pastevectví a rolnictvo. Díky tomuto se vybudovalo po celé dolině mnoho chat a přístřešků. Některé z nich jsou do dnes využívány. Turisté se zde začali dostávat až kolem roku 1920-1930. V těchto letech i na samotném konci doliny postavil lyžařský klub z Varšavy turistickou chatu. O pár let později byla obsazena německými vojsky a jednotkou Luftwaffe. Bohužel vojáci při svém útěku tuto chatu zcela zničili. Zapálili ji a chata vyhořela do základů.

Po válce v letech 1951-1953 byla na místě původní chaty vybudována větší turistická chata. Tato chata nedávno prošla celkovou rekonstrukcí a patří mezi nejhezčí chaty v Tatrách. Krásu chaty i doliny si uvědomoval i papež Jan Pavel II., který pravidelně navštěvoval dolinu.

Dolina Chochołowská

Dolina Chochołowská – příjemná procházka pro celou rodinu.