Murowaniec – Schronisko PTTK na Hali Gąsienicowej je horská chata, která leží ve výšce 1505 m.n.m s výbornou pozicí pro začátek turistických výprav na Orlí stezku, malý a velký Koscielec, Zawrat či Swinici. Také je častým cílem turistů, kteří míří na Kasprowy Wierch. Místo, ve kterém se zastaví čas a člověk se kochá neskutečně nádherným prostředím uprostřed hor.

Hala Gąsienicowa je bývalou největší pastvinou v Tatrách. Pastevci se kácením borovicového porostu a spásáním okolních luk postarali o dnešní ráz tohoto místa. Díky pastevectví zde vznikali i první dřevěné salaše, které byly impulsem pro postavení turistického přístřešku v této oblasti. K datu 13. srpna 1921 se začal psát příběh horské chaty Murowaniec. Stavba, která trvala téměř 4 roky byla za pomoci polského vojska dostavěna a 12. července 1925 byla horská chata slavnostně otevřena za přítomnosti  polského prezidenta a mnoho dalších významných osobností horského prostředí. Název horské chaty vznikl ze silných žulových stěn, ze kterých byla postavena.

Horská chata Murowaniec zažívala horší i lepší časy a dělá nám radost do dnešních dnů. Přežila okupaci německými vojsky během druhé světové války. Prošla velkou rekonstrukcí po požáru, který v prosinci 1963 zachvátil horní patro. Během tohoto požáru bylo patro uhašeno, ovšem hasící voda zničila zbývající patra. Rekonstrukce horské chaty zvedla stávající kapacitu 30 lůžek na dnešních 100. Od té doby se zachovává ráz horské chaty a i přes drobné opravy vždy potěší pohled na její zelenou střechu, která vítá všechny turisty. 🙂

Murowaniec – Schronisko PTTK na Hali Gąsienicowej na fotkách

Můj pohled na horskou chatu

Velmi rád navštěvuji tuto horskou chatu i celou oblast haly Gąsienicowa. V brzkých ranních hodinách proběhnout parkem v Kuznicích a hurá do těchto míst. Nejednou tady začalo teprve to pořádné horské dobrodružství u hrnku čaje, ze kterého se vznáší pára směrem k nejednomu magickému štítu nad hlavou. Musím s čistým svědomím říct, že vždy jsem byl zde naprosto spokojen s místní kuchyní. Při sestupu z hor poctivá polévka či jídlo zahřeje a doplní energii na poslední část klesání z hor.

Moje nejoblíbenější trasa do těchto míst vede po žluté turistické trase z Kuznic přes dolinu Jaworzynka, ovšem není to jediná z tras, která zde vede. Naprosto dokonale se dá zde použít přísloví, všechny cesty vedou k horské chatě Murowaniec. Schází se v tomto místě mnoho turistických cest a dokonce jedna z mála cyklostezek na území národního parku. Každému mohu doporučit toto jedinečné místo v Tatrách navštívit a slibuji, že si každý najde další cíl pro pokračování výletu z této horské chaty. 🙂

Mnohokrát děkuji horské chatě Murowaniec za poskytnutí fotografií a rezervovat si ubytování či prohlédnout více fotek:  Odkaz zde.

blank