Tradiční turistické místo v polských Tatrách, které pamatuje počátky turistiky v této lokalitě. Rusinowa Polana je snadno dostupné místo s nádhernými výhledy od Belianských Tater až po nejvyšší polskou horu Rysy. Snadná dostupnost s malým převýšením dělá z tohoto místa velmi oblíbenou lokalitu pro rodinné výlety.

Rusinowa polana se nachází nad oblastí záchytného parkoviště Palenica Białczańska. Z tohoto místa se většina turistů vydává na výšlap k Mořskému Oku. Necelých 2,5 km a hodinu pomalé chůze se nachází tato vyhlídková polana, která je přizpůsobená odpočinku s krásnými výhledy po okolí. Nachází se zde do dnes salaše a od jara do podzimu se zde pase stádo ovcí. Jsou zde k zakoupení tradiční výrobky z ovčího mléka a mnoho laviček určených k odpočinku s nezapomenutelným výhledem.

Rusinowa polana

TURISTICKÉ STEZKY VEDOUCÍ NA POLANU

Rusinowa polana je snadno dostupná po třech turistických chodnících. První, již zmiňovaná stezka a současně druhá má modré značení. Vede z Palenicy Białczańskiej přes Rusiwowu polanu až do místa Zazadniej. V samém středu se nachází polana. Z obou stran je jednoduchý terén s převýšením cca 220 metrů na vzdálenosti 2,5 km. Stezky jsou dostupné s trochou snahy i s kočárky. Třetí, zelená stezka, vede z malého záchytného parkoviště na polanu a pokračuje až k horské chatě Murowaniec na Hale Gasięnicowa. Cesta na polanu trvá cca 60 minut a nachází se na ní jedno náročnější stoupání hned ze začátku. I tato stezka je vhodná pro procházku s kočárkem či pomalou rodinnou procházku. 

RUSINOWA POLANA A OKOLÍ

V přibližné vzdálenosti 500 metrů (10 minut chůze) stojí známá kaple na Wiktorowki. Probíhají zde v sezóně každou neděli 4 mše. Ve všední dny jedna, která je ve 12 hodin. Probíhají zde i tradiční Velikonoční, Vánoční či Novoroční mše, které jsou hojně navštěvované. Vetšinou ani nestačí kapacita kaple a lidé stojí i venku v okolí kaple. Aktuálnosti o mši či pořádaných akcích zde: web kaple Wiktorowki.

Rusinowu polanu mohu každému doporučit všemi 10. Jedná se o velmi příjemné místo, které je sice trochu více frekventované, ale každý si zde najde svůj klid pro svačinu s nádherným výhledem po okolí. Snadná dostupnost minimálně ze 3 míst nabízí skvělou procházku v okruhu s možností využít autobusovou dopravu pendlující mezi Zakopaným a Mořským Okem

blank