Horská chata Glodówka leží na území Tatranského národního parku, ale je dostupná každému výletníkovi do hor. Pozice na samotném okraji parku, cesta vedoucí až k horské chatě a dostatečné parkovací místo dělá z Glodówki dobré místo nejen pro výlet, ale i skvělé místo pro ubytování. Ze své vlastní zkušenosti mohu vypíchnout výborné dezerty, dokonalé výhledy na téměř celé panorama Tater a množství organizovaných akcí. Horská chata Glodówka nezná nudu. 🙂 

Delší dobu přemýšlím jak popsat toto nádherné místo, které nemohu dostat z živé paměti. Zavřu víčka a před očima se mi promítne obrázek horské chaty Glodówka a jeho okolí. Horská polana na samotném kraji Tatranského národního parku s tím nejkrásnějším výhledem na panorama Tater. Na úrovni očí se v širokém okolí tyčí šedozelené vrcholky hor. V údolí sedící mlha a nad ním vystupující nejvyšší a majestátní vrcholy Tater. Kežmarský štít, Ledový štít, Gerlachovský štít, Vysoká, Rysy, Mengusowský štít, polana Rusinowa, Swinica, Kasprowy Wierch či Giewont, vše má zde člověk jako na dlani na dosah ruky. Výhled naprosto dokonale doplňuje samotná polana Glodowka s nezapomenutelným výhledem na domy s pozadím hor.

Horská chata Glodówka

První zmínky a výstavba horské chaty míří až do roku 1935. Původní chata byla dřevěná, která bohužel podlehla zničujícímu požáru. Po tomto požáru se postavila zděná horská chata, která si svou podobu drží až do dnešních let. V 80. letech se k hlavní budově přistavěla druhá část horské chaty, které se do dnes říká „Drewniak“. Horská chata Glodówka v dnešní době nabízí možnost ubytování v různých kategoriích pokojů. Najdou se zde krásné pokoje s vlastní koupelnou až po tradiční horské ubytování.

Horská chata Glodowka

Horská chata Głodówka nezná nudu. Velmi časté organizování akcí od srazu veteránů, goralských večerů s tradiční kapelou až po opékání buřtů s kytarou. V areálu horské chaty je malé pódium, které se využívá pro organizování koncertů či různých vystoupení, malá kaplička, prolézačky pro děti, vyhlídková terasa s dalekohledem či lehátka a zavěšené hamaky. Zábava a odpočinek se zde najde pro celou rodinu s dětmi, páry i skupinku kamarádů.

Glodówka a její okolí

Sám jsem na toto magické místo Horská chata Glodówka natrefil při jedné z prvních cest po okolí naprostou náhodou. Již v tu chvíli jsem si uvědomil, že jsem si to místo a výhled odsud naprosto zamiloval. Vypil jsem voňavou kávu, udělal si pár fotek a užíval jsem si toho klidu, který z tohoto místa srší. Od té doby se toto místo stalo vcelku pravidelným místem pro zastavení, když jedu kolem či mám volnou chvíli. 🙂 Doporučuji každému navštívit toto kouzelné místo a užít si klidu i překrásného výhledu tohoto místa.

Více aktuálních informací, plánované akce či rezervaci pobytu lze udělat tady: www.glodowka.com.pl

blank