Polské Tatry – Tipy na výlet po širokém okolí. Vybral jsem místa, které jsou snadno dostupné, časově nenáročné a i tak se člověku uloží na dlouhý čas do paměti. Jedná se o mé oblíbené místa, na které se velmi rád a pravidelně v každé volné chvíli vracím. Tak pojď se mnou, já ti ty místa ukážu. 🙂

Dnes nebudeme zdolávat vysoké a ostré štíty, ale vydáme se po okolí polských Tater a městečka Bukowina Tatrzanska a podíváme se na místa, které jsou snadno dostupné. Tyto tipy lze využít i pro procházku s kočárkem a při troše štěstí a dobrém počasí natrefíme na stáda oveček. Koukni na tento článek a vyber si místo, které Tě nejvíce zaujalo.

Rusinowa polana

Zimní Rusinowa polana a výhled na okolní štíty Tater.

Rusinowa polana – První cíl našich výletů označuji za piknikové místo s jedinečným výhledem na okolní štíty Tater. Od jara do podzimu se na této polaně pasou ovečky a dá se zde zakoupit přímo v salaši u bači čerstvé sýry a další produkty z ovčího mléka. Více jsem se o tomto místu rozepsal v tomto článku: Rusinowa Polana. Doporučuji využít malého parkoviště, které bývá v dopoledních hodinách většinou prázdné a je vyznačené přímo v začátku trasy na mapě. Procházka se dá prodloužit výstupem do „nekonečných“ schodů až na místo Gęsia Szyja, ze kterého se otevírá ještě větší a úchvatnější výhled na panorama Tater.

 

Polské Tatry – Tipy na výlet na hranici národního parku

Horská chata Glodowka

Horská chata Głodówka – najdeš zde jeden z nejkrásnějších výhledů na panorama Tater

Horská chata Glodówka – Toto horské schronisko se nachází na samotném kraji národního parku a z jeho terasy se dá zahlédnout nejkrásnější výhled na celé panorama Tater. Takto se to traduje a uvádí na webu horské chaty. Nechtělo se mi tomu věřit, dokud jsem se nepřesvědčil na vlastní oči. Doporučuji se zde zastavit, dát si kávu s výborným zákuskem, který si tady sami pečou a chvíli se kochat výhledem. Odkaz na mapu zde dávat nebudu, horskou chatu snadno najdeš v mapě podle názvu. Pro ty aktivnější se nabízí pár možností, jak se projít po okolních stezkách kolem horské chaty a teprve pak se posadit k té kávě a zákusku. Více o horské chatě najdeš zde.
 
Polské Tatry - Tipy na výlet

Male Chiche a krásná polana Zgorzelisko

Małe Ciche – Při horní stanici lyžařského areálu se nachází polana Zgorzelisko. Malá, ale pěkná polana s pár domy, parkovištěm lyžařského areálu a hotelem. Od jara do podzimu je zde naprostý klid s krásným výhledem na hory, možností občerstvit se v místní krčmě či se vypravit procházkou po lesní cestě na místo nazývané Tarasówka. Zde se dá hodiny sedět a pozorovat výhled před sebou. 🙂
Polské Tatry - Tipy na výlet

Polana Szymkówka

Szymkówka – Zůstáváme stále poblíž předchozích lokací, jen se posuneme na místo, které je označováno jako Karczma Widokowa. Pravý význam názvu člověk pochopí ihned, když dorazí k restauraci na polanu Szymkówka. Výhled na hory, okolní lesy, přírodu a stádo oveček máme jedním směrem. Při opačném výhledu máme možnost pohlédnout směrem na městečko Bukowina Tatrzańska. Zde se můžeme i výborně najíst či se jen pokochat výhledy na jedinečné okolí.

blank

Za fotku děkuji Mikołajovi 🙂 Sleduj Mikolaj.Motyka na Instagramu 
Biela Voda – Můj poslední tip se týká křišťálově čisté řeky s typickými bílými kameny. Řeka stéká z hor a v horkých dnech bývá dokonalou možností, jak si zchladit nohy a užít si klidu u bublající řeky. Také se dá najít mnoho ostrůvků či pláží, kde se dá u vody strávit pár pěkných chvil. Řeka se táhne od slovenské hranice přes městečko Jurgow a Bialka Tatrzanska až k Czorsztynskému jezeru. O tom se rozepíšu až v dalším samostatném článku.