Na území Tatrzańského národního parku se nachází pouze 8 horských chat. Horské chaty Schroniska v polských Tatrách jsou strategicky rozmístě po celé šíři národního parku od schroniska v dolině Chocholowska, přes chatu v dolině Kondratowa až po chatu u Mořského oka. 🙂 Každá chata má jinou velikost, svůj typický vzhled a píše turistickou historii polských Tater.

Horská chata

Horská chata na Polana Chochołowska

Horské chaty Schroniska v polských Tatrách:

Dolina Chochołowska – Schronisko na Polanie Chochołowskiej

Horská chata je jednou z největších chat ležící v nadmořské výšce 1146 m.n.m. a nachází se v největší dolině polských Tater. Otevřené bylo v roce 1953 a nabízí 121 míst k ubytování. Dolina Chochołowska je nejoblíbenější v jarních měsících, kdy zde kvetou velké koberce fialových krokusů a sjíždí se zde fotografové ze všech koutů světa.

Odkaz: www.chocholowska.com

Dolina Kościeliska – Schronisko na Hali Ornak

V horní části doliny Kościeliska leží v nadmořské výšce 1100 m.n.m. velmi vhodně strategicky umístěná horská chata na Hali Ornak. Horská chata je skvělým místem pro start při poznání polské části západních Tater. Velké množství stezek vedoucí za nezapomenutelnými výhledy. Tato horská chata není napojena na elektrickou síť. Ve večerních hodinách se používá energie ze solárních panelů uložená do baterií a v případě potřeby i agregát.

Odkaz: www.schronisko-ornak.pl

Polana Kalatówki – Hotel Górski na Kalatówkach

Ve vzdálenosti cca 30 minut od místa Kuźnice leží nejvýše položený horský hotel v celém Polsku. Otevírají se zde krásné výhledy na štít Kasprowego Wierchu a jeho okolí. Pozorným pozorovatelům neunikne ani krásně viditelná jezdící kabinka lanovky. O celé polaně i hotelu jsem se více rozepsal zde ve článku: Hotel Górski na Kalatówkach.

Odkaz: www.kalatowki.pl

Dolina Kondratowa – Schronisko na Hali Kondratowej

Na modré turistické stezce vedoucí z Kuźnic na vrchol Giewontu se nachází tato malá horská chata, která na mě působí velice útulným a příjemným dojmem. Chata je ve výšce 1333 m.n.m. a poskytuje standardní ubytovací služby v ceně od 40 Zł na noc. Horská chata stojí 60 minut chůze od Kuźnic a 30 minut od horského hotelu na Kalatówkach. Poloha umístění je jak dělaná pro brzké ranní túry na Giewont, Kopu Kondratowu či po hřebeni na Kasprowy Wierch.

Odkaz: www.halakondratowa.pl

Hala Gąsienicowa – Schronisko Murowaniec

Ve výšce 1500 m.n.m. leží horská chata Murowaniec v samotném středu polských Tater v jednom z nejnádhernějších míst v okolí. Překrásný výhled na Kościeliec, Świnici a okolní vrcholy. Horská chata koncem roku 2019 prošla rekonstrukcí, která rozpoutala velkou diskuzi. Existují dvě skupiny lidí, kteří rekonstrukci vítají a druhá skupina se obává toho, že pomalu, ale jistě vzniká horský hotel v chráněném území. Co ty říkáš na tuto rekonstrukci? 🙂 Napiš mi svůj názor do komentářů. 🙂 Díky 

Odkaz: www.murowaniec.com

Dolina Pięciu Stawów Polskich – Schronisko w Doline Pięciu Stawów Polskich

U křišťálově čistých horských jezer leží tato malebná horská chata ve výšce 1670 m.n.m. s nádherným výhledem na celou dolinu 5  Stawów. Tato chata je ideálním místem pro výpravy na skialpech v okolí. Také se zde pořádají Skialpinistické a lavinové školení. 🙂 Tuto chatu doporučuji navštívit už jen díky nezaměnitelně krásné přírodě a výhledům v okolí. 🙂 

Odkaz: www.piecstawow.pl

Dolina Roztoki – Schronisko na Starej Roztoce

Malá horská chata, která nedávno vyhrála hodnocení horského časopisu o nejoblíbenější horskou chatu v Polsku. Tato nenápadná a dobře schovaná horská chata leží kousek od hlavní trasy k mořskému oku. U vodopádů (Wodogrzmoty Mickiewicza) se musí odbočit po zelené trase směrem dolů. Horská chata disponuje různě velkými pokoji a je oblíbeným místem pro nocleh při trase na vrchol Rysy. 

Odkaz: www.schroniskoroztoka.pl

Dolina Rybiego Potoku – Schronisko nad Morskim Okem

Nejznámější horská chata v polských Tatrách. Myslím si, že není potřeba o ní dále psát informace. Tak to zkusím vzít z jiného směru a mohu každému doporučit brzký ranní výstup, dát si snídani a voňavou kávu s výhledem na krásnou krajinu kolem. 🙂 Článek o samotném mořském oku najdeš zde: Mořské oko.

Odkaz: www.schroniskomorskieoko.pl